Od 1 stycznia 2024 r. podatnik podatku rolnego będzie mógł wnioskować do właściwego organu podatkowego ze względu na miejsce położenia gruntów o przekazanie 1,5 % tego podatku związkom zawodowym rolników indywidualnych, Krajowemu Związkowi Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i związkom rewizyjnym zrzeszającym rolnicze spółdzielnie produkcyjne wpisane na listę. Nadmienić należy, iż wykazy podmiotów uprawnionych sporządzane będą co roku przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku podatkowego i umieszczone na stronie internetowej Ministerstwa. Przekazanie środków na rzecz wybranej przez rolnika organizacji będzie się odbywać na podstawie stosownego wniosku, adresowanego do właściwego organu podatkowego (tj. wójta, burmistrza, prezydenta miasta) poprzez wskazanie w nim numeru wpisu beneficjenta (tj. organizacji) w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Odpis podatkowy będzie mógł zrobić właściciel (posiadacz) nieruchomości składając jeden formularz RPU-1. W przypadku gdy obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na kilku współwłaścicielach (posiadaczach) Organ będzie przekazywać kwotę w wysokości 1,5 % należnego podatku rolnego za dany rok podatkowy od kwoty zapłaconej z tytułu tego podatku przez współwłaściciela (posiadacza) – czyli od jego udziału we współwłasności. Wówczas należy złożyć wniosek RPU-1 wraz z załącznikiem ZRPU-1.
Środki finansowe stanowiące 1,5 % należnego podatku organy podatkowe będą przekazywać na rachunek bankowy wybranego przez podatnika podmiotu uprawnionego, jednorazowo w terminie do 31 grudnia roku podatkowego. Warunkiem przekazania wsparcia 1,5 % podatku jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia tej kwoty.
Wzór wniosku o przekazanie 1,5 % należnego podatku rolnego (RPU – 1) dostępny jest w Dz.U. z 2023 r. poz. 281, w załącznikach oraz w Referacie podatkowym tut. urzędu pokój numer 18.
Wniosek o przekazanie podatku rolnego 1,5 % będzie można złożyć od 1 marca do 15 listopada roku podatkowego.
Gminom będzie przysługiwać z budżetu państwa zwrot w każdym roku utraconych dochodów z tytułu przekazania 1,5 % podatku należnego na rzecz podmiotów uprawnionych.